Home
Práca
end
Praktická meteorológia

Kapitola z knihy: P. Toma et.al: Vysokohorská turistika. 2. vyd., SVTS, 2007, p. 168

Abstrakt:
Predpovedať počasie je úloha nesmierne zložitá aj pre odborníkov s dlhoročnou praxou a využitím extrémne výkonných počítačov. Z toho dôvodu si táto krátka príručka v žiadnom prípade nekladie za cieľ naučiť čitateľa počasie predpovedať. Pomocou nej však dokáže porozumieť množstvu atmosferických procesov a ak sa raz dostane do situácie, že bude nútený počasie svojpomocne odhadnúť, pomôže mu v orientácii, ktoré prírodné znaky a prejavy upozorňujú na jeho zmenu či udržanie.
Pád na lane

Abstrakt:
Článok pojednáva o matematickom modelovaní rizika pretrhnutia lana pri páde a brzdného preťaženia, pôsobiaceho na ľudské telo v procese zachytenia pádu. Poukazuje na význam pojmu pádový faktor. Bolo ukázané, že pádový faktor nie je len samoúčelne zadefinovaná veličina, ale čosi, čo úzko súvisí s pravdepodobnosťou pretrhnutia lana pri páde a s preťažením ľudského organizmu. Vyplynie sama z jednoduchých fyzikálnych úvah bez toho, aby ju bolo nutné do rovníc manuálne vsúvať.
Plné znenie
Turistický a skialpinistický sprievodca Vysokými Tatrami

Abstrakt:
Sprievodca pojednáva o výstupových trasách na neznačené štíty Vysokých Tatier v turistickej obtiažnosti. Snahou autora bolo skombinovať slovný a schematický opis s fotografickou dokumentáciou a GPS záznamom. Knižné publikácie, pojednávajúce o neznačenej turistike v Tatrách sú úzkoprofilový artikel, preto elektronický sprievodca prináša so sebou okrem spomenutých výhod aj dobrú dostupnosť verejnosti. 
Keďže skialpinizmus a horské lyžovanie sa dá vnímať ako jedna z foriem zimnej turistiky, v poslednom rozšírení boli do sprievodcu zaradené aj ľahšie tatranské zjazdy.
Ako dlho sa učiť na skúšku?
http://downloads.hindawi.com/journals/jam/2014/592587.pdf

Od študentov často dostávam otázky typu: Dokážem sa naučiť tak veľa informácií? Ak áno, ako dlho sa mám na skúšku pripravovať? Ako dlho si budem infromácie pamätať? Na položené otázky je možné dať serióznu odpoveď. Viac v článku

Abstract:
This paper deals with the derivation of a simple mathematical model of cyclic learning with a period of 24 hours. Various requirements are met with an emphasis and approach which relies on simple mathematical operations, the prediction of measurable quantities, and the creation of uncomplicated processes of calibration. The presented model can be used to answer questions such as the following. Will I be able to memorize a given set of information? How long will it take to memorize information? How long will I remember the information that was memorized? The model is based on known memory retention functions that are in good agreement with experimental results. By the use of these functions and by formalism of differential equations, the concurrent processes of learning and forgetting are described mathematically. The usability of this model is limited to scenarios where logical bonds (connections to prior learning) are not created and mnemonic devices cannot be utilized during the learning process.

Ostatné